Kontakt kring frågor om upphandling

Västerviks kommun
Upphandlingsenheten
593 80 Västervik

Besöksadress: Spötorget 1

Kontaktpersoner

 Leif Johansson, upphandlingschef, 0490-25 40 26, leif.johansson@vastervik.se

Carolina Rakenius, upphandlare, 0490-25 41 44, carolina.rakenius@vastervik.se

Fredrik Lindström, upphandlare, 0490-25 40 32, fredrik.lindstrom@vastervik.se

Carina Nilsson, upphandlare 0490-25 40 98, carina.nilsson@vastervik.se

Camilla Lundgren, upphandlare , 0490-25 40 21, camilla.a.lundgren@vastervik.se

Anna Liffner, upphandlare, 0490-25 40 76, anna.liffner@vastervik.se 

Anders Strömbäck, upphandlare, 0490-25 40 20, anders.stromback@vastervik.se 

Anna Grandalen, beställare, 0490-25 40 89, anna.grandalen@vastervik.se

Karin Enwall, projektledare e-handel, 0490-25 40 58, karin.enwall@vastervik.se

Emma Norberg, upphandlingsadministratör, föräldraledig
Eva Thunberg, vik upphandlingsadministratör 0490-25 40 81, eva.thunberg@vastervik.se

Fax: 0490-25 55 29

Ansvarig förvaltning

Kommunstyrelsens förvaltning
593 80 Västervik

Besöksadress: Fabriksgatan 21

0490-25 40 00

vasterviks.kommun@vastervik.se

Ansvarig nämnd

Kommunstyrelsen
593 80 Västervik

Besöksadress: Fabriksgatan 21

0490-25 40 00

kommunstyrelsen@vastervik.se

Kontakta Västerviks kommun

(Om du vill vara anonym kan du välja att inte fylla i din e-post. Observera att du då inte kan få något e-postsvar från oss.)

I lagen om offentlig upphandling (LOU) finns regler för hur en upphandling ska gå till. Kommunen anger sina krav och önskemål skriftligt i ett förfrågningsunderlag. Leverantören svarar med ett skriftligt anbud.

Västerviks kommun använder sig av systemet TendSign för att annonsera upphandlingar. Här kan du som leverantör utan kostnad hämta ut förfrågningsunderlaget samt ställa frågor under anbudstiden.

När tiden för att lämna in anbud är slut utvärderas alla, som har kommit in i rätt tid och enligt de förutsättningar som angetts i förfrågningsunderlaget. Efter utvärderingen görs tilldelning där det meddelas vilken eller vilka leverantörer som kommunen kommer att teckna avtal med.

Om du ska lämna anbud, tänk på att:

  • Läsa igenom förfrågningsunderlaget noggrant
  • Kontrollera att alla frågor är besvarade samt att alla ska- krav uppfylls
  • Bedöm om du godkänner avtalsvillkoren
  • Kontrollera att alla bilagor finns med
  • Anbudet är underskrivit av behörig företrädare
  • Se till att anbudet kommer in i rätt tid
Sidan senast granskad den 21 januari 2016
Innehållsansvarig: Emma Norberg

Kontakt kring frågor om upphandling

Västerviks kommun
Upphandlingsenheten
593 80 Västervik

Besöksadress: Spötorget 1

Kontaktpersoner

 Leif Johansson, upphandlingschef, 0490-25 40 26, leif.johansson@vastervik.se

Carolina Rakenius, upphandlare, 0490-25 41 44, carolina.rakenius@vastervik.se

Fredrik Lindström, upphandlare, 0490-25 40 32, fredrik.lindstrom@vastervik.se

Carina Nilsson, upphandlare 0490-25 40 98, carina.nilsson@vastervik.se

Camilla Lundgren, upphandlare , 0490-25 40 21, camilla.a.lundgren@vastervik.se

Anna Liffner, upphandlare, 0490-25 40 76, anna.liffner@vastervik.se 

Anders Strömbäck, upphandlare, 0490-25 40 20, anders.stromback@vastervik.se 

Anna Grandalen, beställare, 0490-25 40 89, anna.grandalen@vastervik.se

Karin Enwall, projektledare e-handel, 0490-25 40 58, karin.enwall@vastervik.se

Emma Norberg, upphandlingsadministratör, föräldraledig
Eva Thunberg, vik upphandlingsadministratör 0490-25 40 81, eva.thunberg@vastervik.se

Fax: 0490-25 55 29

Ansvarig förvaltning

Kommunstyrelsens förvaltning
593 80 Västervik

Besöksadress: Fabriksgatan 21

0490-25 40 00

vasterviks.kommun@vastervik.se

Ansvarig nämnd

Kommunstyrelsen
593 80 Västervik

Besöksadress: Fabriksgatan 21

0490-25 40 00

kommunstyrelsen@vastervik.se

Kontakta Västerviks kommun

(Om du vill vara anonym kan du välja att inte fylla i din e-post. Observera att du då inte kan få något e-postsvar från oss.)